Obserwacja cyklu

Czym jest cykl miesiączkowy?

To szereg zmian hormonalnych, biochemicznych i organicznych, powtarzających się wciąż od nowa, cyklicznie w organizmie kobiety. Przyjęto, że pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego, a punktem kulminacyjnym – czas owulacji. Normy długości cyklu są nieco szersze, niż podawane „książkowe” 28 dni: prawidłowej długości cykl kobiecy nie powinien być krótszy niż 24 dni i nie dłuższy niż 38, przy zachowanej odpowiedniej długości i jakości konkretnych jego faz.

Podstawowy podział faz cyklu wraz z ich ogólną charakterystyką, można przedstawić następująco:

?Miesiączka – przynajmniej jeden intensywny dzień krwawienia; łącznie z plamieniem rozkręcającym i wyciszającym nie powinna przekroczyć 7 dni.

? Faza płodności – od momentu pojawienia się śluzu szyjkowego do jego ustąpienia; zdecydowany wzrost popędu seksualnego, lepsze samopoczucie kobiety; nie powinna przekroczyć 8-9 dni.

? Faza poowulacyjna – diametralna zmiana w obserwacjach, często w samopoczuciu, popędzie płciowym; dla dobrego samopoczucia kobiety i stabilności organizmu w utrzymaniu potencjalnej ciąży powinna wynosić ok 12-16 dni.

Każda z powyższych faz cyklu może wyglądać nieco inaczej u każdej kobiety; może mieć różną ilość dni i jakość obserwacji; może towarzyszyć im różne samopoczucie…

ALE

są pewne punkty stałe, które nie powinny odbiegać od normy, jak na przykład:

? intensywność, długość, (nie)bolesność krwawienia miesiączkowego,

? ilość i jakość śluzu szyjkowego,

? długość, jakość drugich faz cyklu, samopoczucie nieodbiegające od zdrowotnej normy w ciągłości całej fazy poowulacyjnej ( z wyjątkiem max 3 ostatnich dni)

Jeśli gdziekolwiek, w którejkolwiek fazie cyklu wystąpią zaburzenia odbiegające od fizjologicznej normy – jest to sygnał naszego ciała, że coś jest nie w porządku; to często wołanie o pomoc, o uwagę nie tylko samych kobiecych narządów rodnych, ale również tarczycy, jelit, układu nerwowego… a nawet trzustki. Bo ciało jest całością! W diagnostyce nie możemy pominąć naszego zdrowia psychicznego – dbanie o naszą „zdrową głowę” jest tak samo ważne, jak dbanie o ciało pod kątem fizycznym. Karta obserwacji potrafi często sugerować, w którą stronę zdrowotną mamy się udać i gdzie nasze ciało potrzebuje więcej uwagi i czułej opieki.

Jak to wszystko sprawdzić bez dokładnej obserwacji cyklu? Niestety, nijak – obserwacja swojego ciała, to absolutna podstawa wiedzy dla każdej kobiety o samej sobie, swoim zdrowiu ogólnym i płodnościowym.

Nieważne, czy aktualnie starasz się o poczęcie dziecka, czy chcesz je odkładać w sposób naturalny, czy po prostu chcesz mieć swoją płodność pod kontrolą – OBSERWUJ SWOJE CIAŁO.

Metod obserwacji cyklu jest wiele – ja przedstawię Ci te najlepsze 😉

Skontaktuj się i zobacz mój holistyczny punkt widzenia na płodność!

Wszystkie spotkania instruktażowe dotyczące nauki Modelu Creighton prowadzone są indywidualnie.
Wszelkie pytania prosimy kierować na:

Adres Email: indiligo.glen@gmail.com

Telefon: +48 518 758 752


Indiligo 2023 – Copyright © All rights reserved.