Miłosny koktajl hormonalny

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/szczesliwa-para-bawic-sie-wpolnie-w-sypialni_4743582.htm#query=affection%20couple%20bed&position=23&from_view=search&track=ais

Miłosny hormonalny koktajl… Czyli co?

Często zastanawiamy się, jaka „magia” (a raczej czysta chemia!) kryje się w przeżywaniu miłosnych uniesień: co odpowiada za pragnienie odbierania i dawania zarazem bliskości i czerpania z niej satysfakcji na najwyższym, duchowo-fizycznym poziomie. Otóż, na poziomie czysto biochemicznym odpowiedzialnymi za ten stan są przede wszystkim:

? endorfiny

? oksytocyna

? dopamina

? serotonina

Wymienione hormony i neuroprzekaźniki zarazem, to hormonalny koktajl, który towarzyszy nam podczas każdego miłosnego uniesienia. Ale… uwaga!

Według badań dotyczy to przede wszystkim par będących w stabilnych, zdrowych, długotrwałych relacjach opartych na codziennym wartościowaniu, docenianiu i szanowaniu siebie nawzajem, dzięki czemu wyjściowy poziom hormonów szczęścia jest na wyższym poziomie.

Pamiętajmy też, że:

➡ zaburzona relacja w związku,

➡ nieuporządkowana relacja z własnym ciałem,

➡ niezblilansowane odżywianie bogate przede wszystkim w cukry proste (słodycze, soki, napoje gazowane, produkty mączne),

➡ nadwaga i otyłość,

➡ nadmiar stresu i brak jego odreagowania,

➡ niedobór snu,

➡ choroby podstawowe, takie jak: niedoczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu II

… mocno ograniczają wydzielanie i utrzymywanie „hormonów szczęścia”, wpływając na pogorszenie nie tylko jakości i częstotliwości współżycia płciowego, ale często w ogóle go uniemożliwiając! (drastyczny spadek libido, impotencja, a nawet bolesne stosunki)

Zamiast endorfin, oksytocyny, dopaminy i serotoniny – kortyzol i prolaktyna. Tak, prolaktyna! Pamiętajmy, że jej nadmiar (hiperprolaktynemia) jest często istotnym wykładnikiem przewlekłego stresu, tak samo, jak podwyższony kortyzol.

Codzienne docenianie siebie, okazywanie czułości, poczucie bycia akceptowanym (również w sferze fizjologii ciała), pięknie wyraża się w stosowaniu naturalnego planowania rodziny, w którym oboje małżonków musi być tak samo zaangażowanych, aby przyniosły nie frustrację, ale długotrwałe relacyjne korzyści ❤️

Obraz autorstwa jcomp na Freepik

Wszystkie spotkania instruktażowe dotyczące nauki Modelu Creighton prowadzone są indywidualnie.
Wszelkie pytania prosimy kierować na:

Adres Email: indiligo.glen@gmail.com

Telefon: +48 518 758 752


Indiligo 2023 – Copyright © All rights reserved.