Śluz szyjkowy – sprzymierzeńca męskiej płodności

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/piekna-para-spedzac-czas-na-polu-jesienia_5912033.htm#query=couple%20holding%20hands&position=3&from_view=keyword&track=ais

Wbrew pozorom, najbardziej kojarzone z nasieniem plemniki stanowią niespełna 1% całego składu nasienia. Całość płynu nasiennego to przede wszystkim: woda oraz substancja odżywcza plemników  – fruktoza, a także witaminy (C, B12), mikroelementy i makroelementy (selen, cynk magnez, wapń), cholesterol, substancje lipidowe, enzymy, hormony (melatonina, serotonina, testosteron, estron, oksytocyna, tyreotropina), prostaglandyny.

Bardzo istotną kwestią jest obecność w nasieniu specyficznych substancji ochronnych
i przeciwutleniaczy: kadaweryny, putrescyny, spermidyny i sperminy, których głównym zadaniem jest ochrona przed kwaśnym pH pochwy. Dodatkowo odpowiadają za charakterystyczny smak i zapach nasienia. Wspomniane zostało już, że konkretne substancje w nasieniu mają wyraźną funkcję ochronną – między innymi „bronią” plemniki przed kwaśnym ph pochwy. Ochrona plemników jest niesamowicie ważna, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że środowisko pochwy przeważnie jest… mocno kwaśne!

Prawidłowe pH pochwy powinno mieścić się w granicy 3,8-4,2. W trakcie współżycia w tak zwanych dniach suchości, w których nie występuje śluz szyjkowy, plemniki zawieszone w zasadowym płynie nasiennym, zostają narażone na działanie bardzo szkodliwych dla nich czynników chemicznych – kwaśne pH pochwy powoduje denaturację białek wchodzących w skład budowy plemników, co skutecznie dezaktywuje je, uniemożliwiając początkowo poruszanie się, a końcowo – ich śmierć w ciągu zaledwie kilku godzin (3-7h) po ejakulacji.

Skoro plemniki wydają się być bezbronne wobec tak ciężkich warunków, jakie przez zdecydowaną większość cyklu prezentuje kobieca pochwa, to… jak finalnie może dojść do ich przetrwania i w efekcie końcowym – zapłodnienia? Odpowiedzią jest ŚLUZ SZYJKI MACICY – to niesamowita, zależna hormonalnie substancja produkowana przez nabłonek gruczołowy szyjki macicy. Podwyższony poziom estrogenów uwarunkowany przez rosnące pęcherzyki w jajniku przed owulacją pobudza szyjkę macicy, a konkretnie odpowiednie receptory estrogenowe do produkcji sprzyjającego plemnikom, ZASADOWEGO śluzu.

W skład śluzu szyjki macicy wchodzą przede wszystkim: woda (93-98%), elektrolity (w tym sód, potas, wapń), mikroelementy, glukoza, hormony (prostaglandyny), enzymy, białka (mucyny nadające białe zabarwienie i zwiększające gęstość śluzu).

A zatem, jak więc obecność śluzu szyjkowego wpływa na płodność mężczyzn? Przede wszystkim działając ochronnie na plemniki, które zdane jedynie na „swoje” zasadowe pH nie miałyby prawa przetrwania w dużym i mocno kwasowym środowisku pochwy. Produkowana naprawdę spora ilość wydzieliny gruczołów szyjkowych o zasadowym odczycie (w czasie płodnym nawet do 700 mg na dobę) skutecznie zabezpiecza plemniki. Dodatkowo transportuje je, selekcjonuje i odżywia.

Norma dni ze śluzem szyjkowym w każdym kobiecym cyklu to 8, maksymalnie 9 dni – to tak zwany cykl śluzowy, charakteryzujący się zmiennością w zależności od poziomu głównego estrogenu – estradiolu. Im więcej śluzu, im lepszej jest jakości, im bardziej uwodniony (w dniach szczytowo płodnych zawiera nawet do 98% wody), tym lepiej ochraniać będzie plemniki! Dlatego tak ważne jest dbanie o ilość, jakość i długość cyklu śluzowego tak samo, jak o skład nasienia – w przypadku obydwu tych substancji skład może wyraźnie zmienić się przede wszystkim w zależności od codziennego stylu odżywiania. Dlatego tak ważne jest, aby:

? dbać o prawidłowe nawodnienie: odwodnienie organizmu skutkować będzie ograniczoną produkcją zarówno śluzu szyjkowego, jak i męskiego nasienia,

? zadbać o obecność witamin i minerałów obecnych przede wszystkim w spożywanych warzywach i owocach lub suplementach

? pilnować prawidłowej masy ciała – nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa znacząco na produkcję męskich i żeńskich hormonów płciowych, które regulują proces produkcji plemników i śluzu szyjkowego

Widzimy więc już, że śluz szyjkowy warunkujące kobiece dni płodne jest nie tylko „mile widziany” podczas starań o naturalne poczęcie dziecka, ale jest zdecydowanie KONIECZNY, aby nowe życie mogło zaistnieć. Szczególnie dotyczy to sytuacji ograniczonych parametrów nasienia: przy osłabionej płodności męskiej określonej na podstawie badań nasienia, możemy zwiększyć rzeczywistą szansę na poczęcie nie tylko starając się o poprawę męskich parametrów płodnościowych, ale i również dbając o produkcję dobrej jakości i ilości śluzu szyjki macicy, w myśl wspólnej płodności małżeńskiej, wobec której małżonkowie stanowić będą zgraną jedność.

Obraz autorstwa prostooleh na Freepik

Wszystkie spotkania instruktażowe dotyczące nauki Modelu Creighton prowadzone są indywidualnie.
Wszelkie pytania prosimy kierować na:

Adres Email: indiligo.glen@gmail.com

Telefon: +48 518 758 752


Indiligo 2023 – Copyright © All rights reserved.